ŠPITÁLSKÝ VRCH A KASÁRNA ZLATÝ VRCH V CHEBU
CHEB - competition
01/2014
authors: Rudolf Müller, Petr Kadaňka, Petr Kundrát
renders: Stanislav Šimoníček
Základní devizou území Špitálského vrchu je jedinečný urbánní a přírodní kontext. Jedná se o plochu s mimořádným osobitým charakterem a rozvojovým potenciálem. Příznivá modelace terénu vytváří neopakovatelnou siluetu a poskytuje hodnotné výhledy na město a jeho dominanty. Na ploše dotčeného území se vyskytuje kromě přírodních hodnot rovněž velké množství kulturně historických památek. Neméně důležitou roli zde hraje sport, chybí ovšem systematické propojení v rámci města a okolí. Stejně tak krajinný potenciál není plně využit ke společenským aktivitám. To se týká především řeky. Kromě toho lze v území spatřit i výrazná negativa, zejména chátrající objekty, skládky... Vyústěním těchto jevů je sociální labilita lokality.
READ MORE ...
Nedílnou součástí území jsou krajinné akcenty a historické dominanty. Akcenty jsou místem vhodným pro umístění společenských funkcí. Smyslem je vytvořit městskou část obytného charakteru, která není izolovaná od zbytku města. Specifickým případem v rámci řešeného území je prostor bývalých kasáren Zlatý vrch a nábřeží v nejfrekventovanější části pod hradem. Zatímco kasárna uvolňují místo nové zástavbě (zůstává zde memento v podobě torza hlavní budovy), stavební stuktura nábřeží je pouze doplněna o objekty ve snaze zapojit řeku v maximální možné míře do kontextu okolního města.
Navržené řešení pracuje s lokalitou formou koncového území. To znamená, že není uvažováno zaokruhování dopravy městem, potažmo přemostění přehradní nádrže Skalka. Hlavním důvodem je eliminace potenciálního ohrožení krajiny způsobeného zintenzivněním dopravy, což by hrozilo v případě vedení okruhu skrze jednu z nejhodnotnějších lokalit města. Předpokládané řešení území není přímo závislé na vybudování jihozápadního obchvatu II/214, nicméně do budoucna s ním počítá. Důležitým prvkem v rámci dopravního řešení je propojení ulice Kamenné s Ašskou přes segment ulice Vodní a zaokruhování vlastního území Špitálského vrchu mimo jiné upravenou trasou linky MHD.
Definováním zájmových bodů a jejich vzájemným propojením vzniká páteřní osa prostupující krajinou, na kterou se napojují dílčí území, reagující svojí strukturou na lokální krajinný ráz. Osa má formu zábavně naučnou, jejím cílem je provést návštěvníky hodnotným územím a zároveň docílit jejich opakovaného návratu. K tomu přispívá zesílená síť cyklostezek, které propojují lokalitu s jádrovým územím města.
Východiskem pro práci s krajinou bylo maximální respektování krajinného rázu a místní vegetace. Přístup vychází ze zásad trvale udržitelného rozvoje, nicméně sleduje také principy kompoziční. Vegetace je ponechána v maximální možné míře, zbytek je využíván ke konstrukcím navržených objektů jakožto místní tradiční materiál. Kromě zeleně se návrh soustřeďuje také na řeku ve snaze přiblížit ji nejen nové čtvrti, ale celému městu. Řeka funguje ne jako bariéra, ale jako druhá vstupní brána do území.
Cílem návrhu je vytvoření území definovaného krajinným rázem, kulturně historickým dědictvím a trvale udržitelným rozvojem. Podle individuálního přístupu ke krajinným akcentům vznikají plochy rozdílného charakteru. Nová zástavba odráží kvality ploch jak v rámci Špitálského vrchu, tak celého města. Integrace jednotlivých segmentů území, jemně odlišných, ale přesto se společným jmenovatelem, je důležitou složkou celkového řešení. Etapizace řešení se odvíjí od výchozí strategie ‘veřejný prostor jako generátor aktivity’.
HIDE
share this article
Facebook /
Twitter /
Linked in /
Google +