Památník Jana Kašpara / Jan Kašpar Memorial
Pardubice - competition
05/2013
< HONOURABLE MENTION >
authors: Rudolf Müller, Petr Kadaňka
renders: Stanislav Šimoníček
Základním východiskem pro celkovou koncepci památníku se staly dvě historické skutečnosti, které se dají považovat za nejdůležitější v celém životě Jana Kašpara a v dějinách české aviatiky vůbec. Jedná se zejména o Kašparův první úspěšný let, který uskutečnil dne 16. dubna 1910, kdy proletěl dráhu přibližně 2 km ve výšce 20-25 metrů. Tím druhým milníkem je slavný let z Pardubic do Velké Chuchle dne 13. května 1911, kdy Kašpar překonal vzdálenost 121 km za 92 minut ve výšce asi 800 m. Oba tyto lety podnikl v upraveném letounu, jehož základ tvořil stroj francouzského leteckého konstruktéra Louise Blériota. Uvedené události znamenají počátky českého letectví a z nich také vychází konstrukce památníku.
READ MORE ...
Pohledová hmota památníku se skládá ze dvou kontrastních částí - štíhlého nerezového sloupu a abstrahované makety letounu Blériot XI provedeného z černé oceli, zmenšeného oproti originálu v měřítku 1:2. Vysoce leštěná ocel odráží okolní prostředí, působí subtilnějším až mizivým dojmem, zatímco hmota Blériotu vytváří viditelnou siluetu. Výškové umístění makety není nahodilé, odpovídá průměrné výšce Kašparova prvního letu. Člověk je tak přímo konfrontován s reálnou výškou leteckých pokusů prvních aviatiků. Orientace letounu připomíná nejslavnější počin Jana Kašpara - míří na Velkou Chuchli. Na obě významné události poukazuje pamětní reliéf vyleptaný přímo do ocelového sloupu.
Navržené řešení rovněž reaguje na současný stav okolní zástavby a městské struktury. Dotváří pocitovou kompoziční osu třídy Míru jako protiklad Zelené bráně a uplatňuje se v lineárních dálkových pohledech. Z tohoto důvodu je důležité navržené umístění památníku tak, aby byla zvýrazněna silueta letounu proti volnému nebi a nekryla se s navazujícími objekty. Místo pro památník bylo pečlivě zvoleno, nezasahuje do jiných pozemků než městských. V kontextu plánované rekonstrukce okolního veřejného prostoru se jedná o čisté a soudobé řešení zpřístupňující výtvarnou a architektonickou formou historická fakta nejširší veřejnosti. Památník má zároveň potenciál stát se místem setkávání v rámci nového a důstojnějšího veřejného prostoru.
HIDE
share this article
Facebook /
Twitter /
Linked in /
Google +